Historia integracji w naszej szkole
„Szkoła dobra dla dziecka
o specjalnych potrzebach edukacyjnych,
to szkoła lepsza dla wszystkich dzieci”.
Ben Lindqvist
Idea uzyskania przez Szkołę Podstawową Nr2 w Woli zrodziła się w 1996 roku. Jej inicjatorem była pani mgr Barbara Bandoła – dyrektor placówki.
Do szkoły w tym czasie uczęszczało 14 uczniów z różnymi deficytami. Przy współpracy z rodzicami, specjalistycznymi ośrodkami oraz kadrą nauczycieli podjęto intensywne działania w celu ułatwienia dzieciom:
- dostępu do dodatkowych form rehabilitacji, terapii, pomocy specjalistów
- pokonywania barier architektonicznych
- pełnej asymilacji w społeczności szkolnej
- realizowania procesu dydaktycznego dostosowanego do indywidualnych potrzeb psychofizycznych
Dnia 22.10.1996 r. złożono do Urzędu Gminy w Miedźnej wniosek o Akceptację Koncepcji Prowadzącej do Uzyskania Przez Szkołę Podstawową Nr 2 w Woli – Statusu Szkoły Integracyjnej. Rada Gminy w Miedźna propozycję tę zaakceptowała 29.10.1996 r.
1 września 1998 r. utworzono w naszej szkole pierwsze dwa oddziały integracyjne. W klasie Ia podjęły pracę pani mgr Bogusława Jaromin i pani mgr Alicja Wiewióra, a w klasie II a pani mgr Małgorzata Siewniak i pani mgr Iwona Strumińska. Powyższe nauczycielki napisały pierwszy „Program autorski dotyczący kształcenia integracyjnego na poziomie nauczania początkowego”.
W 1999 roku przeprowadzona została reforma oświaty, której skutkiem było m. in. rozdzielenie istniejącej szkoły na dwie instytucje. Klasy I – VI znalazły siedzibę w nowym budynku. Dyrektorem sześcioklasowej podstawówki została pani mgr Lucyna Laszczak.
W roku 2001 zmieniła się nazwa szkoły na Szkołę Podstawową nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Woli.
Obecnie nasza placówka prowadzi kształcenie w klasach integracyjnych, na pierwszym i drugim poziomie edukacyjnym. W celu eliminowania deficytów rozwojowych uczniowie specjalnej troski korzystają ze specjalistycznych zajęć takich, jak:
- zajęcia rewalidacyjne
- zajęcia korekcyjno – kompensacyjne
- zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze
- zajęcia logopedyczne
- zajęcia z gimnastyki korekcyjnej
- zajęcia z pedagogiem lub psychologiem
- terapii biofeedback
- terapii Integracji Sensorycznej
Dzięki otwartej w 2004 roku w Woli krytej pływalni nasza oferta edukacyjna została wzbogacona o zajęcia na basenie.
W naszej szkole działa Koło Przyjaciół Integracji, które organizuje dla dzieci specjalnej troski: wyjazdy do kina, teatru, na wycieczki, wyjścia na basen, do kręgielni oraz bardzo różnorodne i ciekawe zajęcia warsztatowe.
Każdego roku nasze „dzieci integracyjne” mają możliwość wystartowania w Gminnych Integracyjnych Igrzyskach Sportowych.
Od stycznia 2010 roku prowadzone są przez naszych nauczycieli zajęcia z wczesnego wspomagania rozwoju dla dzieci do 6 r. ż z różnymi deficytami rozwojowymi. Są to następujące zajęcia: logopedyczne, fizjoterapii, Biofeedback, SI (integracji sensorycznej), zajęcia z surdopedagogiem i psychologiem.
Od roku szkolnego 2013/14 w naszej szkole jest również oddział przedszkolny - integracyjny. Do grupy sześciolatków uczęszczają uczniowie specjalnej troski.
W tym krótkim zarysie historii integracji widać, jak bardzo zależy nam na tym, by wszystkie dzieci czuły się w naszej szkole dobrze, by były dowartościowane i nie odczuwały swojej odmienności.