17 listopada obie klasy ósme miały okazję zwiedzić jeden z największych niemieckich obozów koncentracyjnych – KL Auschwitz w Oświęcimiu. Oglądane budynki i przedmioty przywoływały tragiczne wydarzenia z przeszłości. Upamiętniając zamordowanych więźniów, pod Ścianą Śmierci złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze.
Wycieczka klas ósmych
Program ekologiczny - Filtrujemy dla Bałtyku!
Uczniowie klasy 1a uczestniczyli w programie Brita - "Filtrujemy dla Bałtyku". Co roku do naszego morza trafiają setki ton plastiku, a ten problem znacząco odbija się na jego mieszkańcach. W zajęciach towarzyszyła foczka Britka, która opowiadała uczniom o tym jak plastik wpływa na środowisko morskie i jak można zapobiec katastrofie. Dzieci rozwiązywały zadania, rebusy, obejrzały film na temat życia zwierząt w Morzu Bałtyckim. Każdy uczeń otrzymał certyfikat za udział w projekcie.
Narodowe Święto Niepodległości
10 listopada o godz. 11.11. wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy. W ten sposób zakończyliśmy realizację projektu związanego z obchodami Święta Niepodległości. Jego celem było uświadomienie uczniom znaczenia wydarzeń z 1918r. dla powstania wolnego państwa polskiego. W ramach projektu uczniowie rozwijali swoje uzdolnienia plastyczne i muzyczne. Wzbogacali wiedzę o ważne wydarzenia z historii Polski oraz kształcili umiejętność pracy w zespole.
Zajęcia w grupie O B
W ostatnich dniach w grupie 0 B tematyka zajęć związana była z Polską. Uczniowie rozmawiali o bogactwach naturalnych, o strojach ludowych i o symbolach narodowych. Przedstawiali miejsca ciekawe , znane i mniej znane oraz miejsca gdzie spędzali wakacje. Dowiedzieli się dlaczego mapa Polski jest tak kolorowa i co oznaczają na niej ‘niebieskie niteczki’. Wysłuchali kilku legend i bajek związanych z powstaniem Państwa Polskiego i miasta Warszawy. Podsumowaniem cyklu zajęć była praca projektowa wykonana w małych grupach. Prace można zobaczyć w korytarzu szkolnym. W przeddzień Dnia Niepodległości uczniowie wykonali kotyliony i zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. W tym dniu było bardzo uroczyście.
DZIEŃ MODY PATRIOTYCZNEJ
9 listopada w klasach pierwszych odbył się ,,DZIEŃ MODY PATRIOTYCZNEJ''. Sala zamieniła się w prawdziwy wybieg a uczniowie w modeli i modelki. Głównym celem pokazu było kształtowanie poczucia tożsamości narodowej. Stroje nawiązywały do historii, kultury i barw narodowych Polski. Serdecznie dziękujemy rodzicom za przygotowanie dzieci do tegorocznego wydarzenia.
Spotkanie z dziennikarzem sportowym
W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery uczniowie naszych ósmych klas spotkali się z niecodziennym gościem. Michał Pol jest dziennikarzem sportowym, byłym redaktorem naczelnym „Przeglądu Sportowego” oraz ambasadorem prasowym reprezentacji Polski na Igrzyskach Paraolimpijskich. Pracuje również jako bloger i youtuber. 5 listopada 2021 roku przeprowadził dla naszych uczniów warsztaty online. Ich tematem było „I Ty możesz zostać dziennikarzem sportowym”. Celem warsztatów było promowanie wśród dzieci aktywności fizycznej oraz wiedzy o sporcie. Pan Michał opowiedział również o swoim zawodzie. Mówił o zmianach, jakie dokonywały się w dziennikarstwie w ciągu lat. Przybliżył uczniom sylwetki olimpijczyków, którym niepełnosprawności nie przeszkodziły w osiąganiu wysokich celów w życiu. Zachęcał do podążania za swoimi marzeniami, niezrażania się przeciwnościami losu.
Wszystkich chętnych uczniów naszej szkoły zaprosił do wzięcia udziału w konkursie na stulecie powstania "Przeglądu Sportowego". Polega on na stworzeniu okładki gazety w dowolnej formie. Na okładce powinny się znaleźć najważniejsze aktualne wydarzenia z polskiego sportu. Nie zapomnijcie wpisać tytułu gazety: „Przegląd Sportowy”. Projekt okładki prześlijcie do nauczyciela wychowania fizycznego do 15 listopada. Dla zwycięzcy organizator gwarantuje nagrody.
Powodzenia!
Zdjecia z wydarzenia w galerii.
Certyfikat Code Week 2021
Nasza szkoła otrzymała certyfikat potwierdzający aktywny udział w Code Week 2021.
CodeWeek - Europejski Tydzień Kodowania. To akcja, w ramach której europejskie kraje organizują liczne wydarzenia.
Polska jest jednym z jej liderów. W ubiegłym roku zajęła pierwsze miejsce w rankingu.
Akcja ta co roku organizowana jest w Europie. Dla wszystkich, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem.
Szkoła Pamięta
Uczniowie z klasy 1a uczestniczyli w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła Pamięta”, której celem było zwrócenie uwagi na konieczność pielęgnowania pamięci o zmarłych bohaterach naszego regionu i ojczyzny. Dzieci zapaliły znicze na grobach osób, które za życia były blisko społeczności szkolnej.
Wolontariusze
1 listopada uczniowie naszej szkoły kwestowali przy cmentarzu w Górze. Pod opieką wolontariuszy Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie zbierali pieniądze na bieżącą działalność hospicjum. Datki wspomogą budowę ośrodka hospicyjno- opiekuńczego pn. Dom Ojca Pio.
http://www.hospicjumojcapio.pless.pl/kwesty-1-listopada-2021/
Renata Krawczyk
Dzień dyni
W piątek 29.10 2021 grupa 0a obchodziła dzień dyni. W tym dniu dzieci brały udział w grach i zabawach ruchowych.
Nowy numer telefonu zaufania
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada zastąpiona będzie telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.
Poniżej przekazujemy link do strony Rzecznika Praw Dziecka, na której znajdą Państwo wszystkie informacje związane z Dziecięcym Telefonem Zaufania RPD: https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/.
Z wyrazami szacunku
Departament Wychowania i Edukacji Włączającej
Ministerstwo Edukacji i Nauki
„Śladami Powstań w Gminie Miedźna”
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Historycznym Konkursie Multimedialnym. Został on ogłoszony w ramach projektu „Śladami Powstań w Gminie Miedźna”. W tym celu przygotowali prezentacje upamiętniające walki o przyłączenie Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej, które toczyły się w latach 1919 – 1921. Ukazali m. in. zaangażowanie mieszkańców gminy w te wydarzenia.
Laureatami konkursu zostali:
Filip Tokarczyk z VII C – II miejsce
Wiktoria Bartosz i Zosia Fijał z VII A – III miejsce
Gratulujemy!
Spotkanie ze Św. Janem Pawłem II
W piątek 29 października 2021r. w szkole odbył się Konkurs Wiedzy o Patronie. Klasowe drużyny odpowiadały na pytania związane z życiem Św. Jana Pawła II. Uczniowie wykazali się dużą znajomością tematu i doskonałą współpracą w grupie. Rywalizacja była bardzo wyrównana. Konkurs zakończono wręczeniem nagród i upominków. W klasach I - III dzieci wykonały projekty w formie plakatów.
5 listopada - Dzień Postaci z Bajek
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek (International Day of Fairy Tales Characters) to święto, które przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney’a. Jest to wspaniała inicjatywa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Samorząd Uczniowski przygotował z tej okazji dwa konkursy i zaprasza do wspólnej zabawy.
- Na tablicy SU znajdują się opisy postaci z bajek. Napisz na kartce odpowiedzi i przekaż ją wychowawcy.
- Konkurs plastyczny - „Moja ulubiona postać z bajki”- technika dowolna. Oceniana będzie staranność, samodzielna praca oraz kreatywność. Prace oddajemy do 8.11.2021
Konkurs "Eko Zabawka"
W październiku dzieci grup 0 a i 0 b wzięły udział w konkursie „Eko Zabawka”. Prace można było wykonać z różnych materiałów, nadających się do recyklingu: z plastikowych butelek, kartonów, nakrętek, metalowych puszek. Do konkursu mogli włączyć się Rodzice i pomóc dzieciom. Wszystkie prace były pomysłowe i bardzo starannie wykonane, dlatego też wszystkie zostały wyróżnione. Dzieci otrzymały nagrody i dyplomy uznania. Ekspozycja zabawek znajduje się w korytarzu szkolnym. Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie.
Wizyta w bibliotece grupy 0 B
Dzisiaj dzieci z grupy 0 B odwiedziły Bibliotekę. Z uwagą wysłuchały historii „ Mam przyjaciela piekarza”. Poznały różne rodzaje pieczywa. Zagrały w grę Memory. Na koniec spotkania ulepiły z masy solnej bułeczki, obwarzanki, precle i bagietki.
Szkolny Konkurs Gwarowy
19 października 2021 r. odbył się w naszej szkole konkurs gwarowy. Jego celem było pielęgnowanie tradycji i kultury naszego regionu. Uczniowie klas I-III zaprezentowali swoje umiejętności, recytując wiersze napisane śląską gwarą. Wyłonienie zwycięzców nie było łatwe. W trakcie oczekiwania na werdykt, uczestnicy słuchali piosenek regionalnych i rozwiązywali zagadki gwarowe. Był słodki poczęstunek, dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Aleksandra Hałat, która wraz z Panią Ewą Kubeczko, Panią Dorotą Cabałą i Panią Katarzyną Szwedą zasiadła w jury. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
Na lekcjach chemii bywa kolorowo
Uczniowie klas siódmych badali gęstości substancji. Uczniowie klas ósmych badali barwy wskaźników.
„Paczuszka dla Chorego Maluszka”
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w akcji „Paczuszka dla Chorego Maluszka” 2021, polegającej na zbiórce najbardziej potrzebnych produktów, na rzecz podopiecznych Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo. Podopiecznymi Fundacji są nieuleczalnie chore dzieci, z terenu całego województwa Śląskiego, w wieku od urodzenia do 18 roku życia. Dary można zostawiać w pudełku obok portierni. Zbiórka trwa do 10.11.2021r. Szczegóły na plakacie.
Kreatywny Przedszkolak
Dzieci z oddziału 0a przystąpiły do projektu pt. " Kreatywny Przedszkolak". W październiku tematem były jesienne barwy.
Archiwum Aktualności