Jeżeli chcesz wziąć udział w jesiennej sesji Memory master konkursu z jezyka angielskiego zapytaj swojego nauczyciela języka angielskiego o szczegóły. Zapisy trwają do 7.10.2019.
UWAGA ! KONKURS
WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
W poniedziałek 30.09 odbyly się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Po kampanii wyborczej i zapoznaniu się z planami wyborczymi, wybraliście przewodniczącego SU oraz jego zastepców. Bartosz Pustelnik został przewodniczącym a Gaja Targoni i Karolina Cieniecka zastępcami przewodniczącego. Pełny skład nowego Samorządu dostępny w zakladce SU. Opiekunami zostały panie Magdalena Miszczak i Anna Fuks.
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
26.09.2019 obchodziliśmy kolejny Europejski Dzień Języków Obcych. Klasy młodsze tworzyły hasła pokazujące jak ważne jest uczenie się języków obcych. Na wyróżnienie zasługuje hasło klasy 3b "Angielski umiem. Niemiecki znam. Świat mogę zwiedzać zupełnie sam." Klasy drugie również postarały się przygotować ciekawe hasła. Wyniki ich pracy możemy zobaczyć na załączonych zdjęciach. Klasy starsze rozwiązywały quiz na podstawie informacji zamieszczonych wcześniej przez nauczycieli na tablicach informacyjnych w budynkach na ulicy Lipowej i Przemysłowej. Najlepiej napisali go Julka z klasy Va oraz Dawid z klasy VIa. Dziękujemy za wspólną zabawę. Nauczyciele języka angielskiego.
DZIEŃ CHŁOPAKA W 1B
30 września w klasie 1B obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczynki złożyły kolegom życzenia i wręczyły medale z napisem SUPER CHŁOPAK. Wszyscy uczniowie otrzymali słodkie niespodzianki przygotowane przez rodziców.
Niesamowite eksperymenty chemiczne
27 września, uczniowie klas ósmych, uczestniczyli w specjalnie przygotwanym pokazie eksperymentów chemicznych, w LO w Andrychowie. Mieli niecodzienną okazję zobaczyć, miedzy innymi, doświadczenia z ciekłym azotem i suchym lodem.
Zapraszamy do albumu.
ZALETY CZYTANIA
„Bez względu na to, ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swojego dziecka, oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji”
Jim Trelease
Szanowni Państwo!
Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Nauka w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u małych czytelników zamiłowanie do książek.
Wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawianie, aby książki były dla dziecka ważne, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły. Od dawien dawna rodzice i dziadkowie czytali swoim dzieciom bajki. Postarajmy się, aby tak było nadal. Nie zapominajmy o korzyściach, które płyną z czytania dzieciom.
Warto czytać dziecku książki ponieważ:
- Czytanie zacieśnia więź uczuciową między rodzicami a dzieckiem. Dziecko jest wsłuchane w głos rodzica, a bliski kontakt daje mu poczucie bezpieczeństwa
- Książki rozwijają wyobraźnię dziecka.
- Słuchanie bajek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki czytania.
- Książki wychowują. Jeżeli dobierzemy odpowiednia lekturę, dzieci będą utożsamiały się z książkowym bohaterem
- Książki wyrabiają wrażliwość. Dziecięce problemy opisane w bajkach na pewno poruszą niejedno serduszko.
- Słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas. W dziecięcym życiu są momenty, kiedy dobra bajka, przeczytana ciepłym, modulowanym głosem jest niezastąpiona.
- Książki rozwijają pasję kolekcjonerską. Wiele wydawnictw proponuje serie książeczek. Czekając na kolejne odcinki przygód bohatera, dziecko rozbudza w sobie ciekawość.
- Czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku. Niektóre dzieci lubią słuchać ciągle tych samych bajek. Często może to być znak, że coś je nurtuje, niepokoi lub cieszy.
- Książki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy.
- Książki podpowiadają, jak porozumieć się z rówieśnikami i rodzeństwem. Kłótnia z kolegą, bratem czy siostrą to problem, ale w wielu książkach znajdują się opowieści, które pomogą dziecku rozwiązać problem.
Pamiętajmy o tych zaletach. Stwórzmy dziecku własną biblioteczkę. Jeśli chcemy zrobić dziecku prezent, kupmy mu książkę. Pamiętajmy również o tym, w bibliotece czeka na dzieci wiele ciekawych książek.
Szanowni Państwo, pamiętajmy – nie rodzimy się z potrzebą czytania, tę potrzebę się nabywa. Dzieci, którym od najmłodszych lat czytamy i w których zaszczepiamy miłość do książek, na pewno beż czytać w przyszłości.
Biblioteka szkolna
DZIEŃ CHŁOPCA W 3B
Dziewczynki klasy 3b wraz z wychowawcą z okazji ''Dnia Chłopca'' zorganizowały wyjście do kręgielni. Początkowe rzuty kulą były trochę niezdarne, lecz z każdym kolejnym rzutem przewracało się coraz więcej kręgli. Współzawodnictwo na torze wiązało się ze świetną zabawą. Pobyt dostarczył niezapomnianych wrażeń, wszyscy bawili się wspaniale. Spotkanie przyniosło dużo radości i nauczyło ich rywalizacji fair-play i wzajemnej akceptacji. Dziękujemy Radzie Rodziców za sponsorowanie wyżej wymienionej imprezy.
PIERWSZY DZIEŃ JESIENI
Co to za pani w złocie, czerwieni, sady maluje, lasy przemieni? A gdy odejdzie gdzieś w obce kraje, śnieżna zawieja po niej nastaje! Ta miła Pani wita się z nami, malując drzewa pięknymi barwami. Kiedy nadchodzi z nią pożegnanie, możemy chodzić po liści dywanie.
Chyba wszystkie dzieci wiedzą, że rozwiązaniem zagadki jest Pani Jesień. W poniedziałek 23 września uczniowie z klas I – III powitały pierwszy dzień jesieni organizując wystawę własnoręcznie wykonanych pięknych prac plastycznych. Dzięki kolorowym i bardzo pomysłowym pracom na korytarzu zrobiło się miło, kolorowo i … jesiennie.
RELACJA ZE ŚCIANKI WSPINACZKOWEJ
20 września uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w zajęciach na ściance wspinaczkowej PRIMAROCA w Bielsku Białej. Na terenie centrum znajdują się ściany o zróżnicowanych formacjach w szerokim zakresie wysokości:
-
duża, 19 metrowa, posiadająca część pionową i część o różnych rodzajach przewieszeń,
-
średnia, 12 metrowa o bardzo dużej różnorodności formacji,
-
mała, 7-metrowa z kilkunastoma drogami dla dzieci, ale nie tylko,
-
niewysoka ścianka, czyli boulder dla dzieci, w bajkowych kolorach,
-
mały, prawie 5-metrowy, przewieszony boulder,
-
duży boulder ze ścianami o różnorodnych formacjach i wysokościach.
Wspinaczka to bardzo ciekawa, atrakcyjna i wyzwalająca adrenalinę dyscyplina sportu. Jednak uczniowie naszej szkoły uprawiają ją raczej amatorsko, w celu poprawy własnej sprawności fizycznej i koordynacji.
Uczestnicy piątkowych zajęć doskonalili poznane wcześniej techniki wspinaczkowe. Nowi uczestnicy poznali podstawowe zasady asekuracji i wspinania oraz praktycznie je przećwiczyli, poprawiając i doskonaląc technikę. Amatorzy wspinaczki przede wszystkim dbali o bezpieczeństwo oraz o jak najlepsze wykorzystanie czasu, żeby jak najwięcej się nauczyć i technicznie poćwiczyć. W ciągu 3 godzin zajęć każdy z uczestników pokonał kilkakrotnie drogi wspinaczkowe o zróżnicowanej trudności, dostosowanej do indywidualnych umiejętności.
Nasza szkoła współpracuje z Uczniowskim Klubem Sportowo – Turystycznym „DIABLAK” w Pszczynie z Urzędem Miejskim w Pszczynie, Starostwem Powiatowym w Pszczynie oraz z Powiatowym Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie.
-
BAJKOWE SPOTKANIA
Pierwszy Dzień Jesieni zerówka rozpoczęła w nietypowy – bajkowy sposób. Dzieci zostały zaproszone do Gminnej Biblioteki Publicznej w Woli. Rozpoczęły w ten sposób cykl spotkań czytelniczych pt. „Bajkowe spotkania”. Po wysłuchaniu baśni „O Czerwonym Kapturku” wszyscy wspólnie bawili się i wykonywali kwiaty. Ciekawe zajęcia bardzo podobały się dzieciom. Serdecznie dziękujemy Paniom Bibliotekarkom za zaproszenie.
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
20 września to data, kiedy obchodzimy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Do święta przyłączyły się również dzieci i wychowawcy z grup 0 „a” i 0 „b”. W tym dniu na dzieci czekało wiele atrakcji. Każde z nich pokonywało kolejne próby – zadania, by otrzymać punkty oraz pamiątkowy medal. Wszystko w atmosferze dobrego humoru i wspaniałej zabawy.
KONKURS
26.09 obchodzimy Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji ogłaszamy konkurs. Każdy ma szanse wygrać. Szukaj na korytarzu ciekawostek dotyczących jezyków obcych. 26 września rozwiąż quiz i wygrywaj. Zachęcamy do udziału.Wasi nauczyciele języków obcych
WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
Trwa kampania wyborcza przed wyborami do samorządu. Każda klasa może zgłosić dwóch kandydatów. Czekamy na plakaty wyborcze i program. Jeżeli chcesz aktywnie uczestniczyć w życiu szkoły, masz ciekawe pomysły to zapraszamy. Zgłoś swoją kandydaturę.Opiekunowie SU.
ZEBRANIE Z RODZICAMI
czwartek 12.09.2019, godzina 17.00
Klasy 1-5 w budynku przy ulicy Lipowej
Klasy 6-8 w budynku przy ulicy Przemysłowej.
Powitaliśmy nowy rok szkolny 2019/2020
2 września uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Po mszy św. cała społeczność zgromadziła się na auli, gdzie nastąpiło przywitanie przez dyr. S. Pyjasa. W tym dniu nie zabrakło oczywiście nawiązania do tragicznych wydarzeń sprzed lat - wybuchu II wojny światowej. Życzymy wszystkim uczniom wielu sukcesów w tym roku oraz wspaniałych chwil w naszej szkole.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
9.00 - Msza Święta
10.00 -Spotkanie na auli z Dyrektorem, dla wszystkich klas w budynku przy ul. Lipowej 3
Półkolonia - I turnus
Działalność koła turystycznego
W naszej szkolne działa koło krajoznawczo-turystyczne „Turbacz”, którego celem jest zainteresowanie uczniów aktywnym i zdrowym spędzaniem wolnego czasu. Opiekunem koła jest pani Marta Mroczka nauczyciel wychowania fizycznego. Organizowane wyjazdy są formą zajęć pozaszkolnych. Raz w miesiącu uczniowie biorą udział w zajęciach na ściance wspinaczkowej w Bielsku Białej oraz w wycieczkach górskich. które odbywają się w piątki i niedziele. Szkoła współpracuje z UKST „Diablak”, Powiatowym Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie oraz Starostwem Powiatowym.
W tym roku szkolnym odbyło się 9 wyjazdów na ściankę wspinaczkową do Bielska Białej:
- Wrzesień
- Październik
- Listopad
- Grudzień
- Styczeń
- Luty
- Marzec
- Kwiecień
- Kwiecień
- Maj
oraz 5 wycieczek górskich:
- Błatnia 917m n.p.m.,
- Wielka Rycerzowa 1226n n.p.m.,
- Wielka Racza 1236m n.p.m.,
- Potrójna 883m n.p.m.,
- Stożek824m n.p.m.
Wspólne wyjazdy to okazja do refleksji i dzielenia się wieloma przeżyciami
uczniów po powrocie.
„Zmęczenie narasta z kolejnym krokiem. Nie to, które chce się aby minęło, ale to, które jest przyjemne, satysfakcjonujące. Świeże górskie powietrze w całości wypełnia płuca przy każdym oddechu. Czuć zapach otaczającej natury.. Delikatne podmuchy wiatru muskają twarz, wprawiają włosy w ruch. Otaczający majestat niekiedy przytłaczającego krajobrazu cieszy nie tylko oko, ale i ducha. Po chwili takiego zadumania czas ruszyć i dalej pokonywać kolejne wzniesienia, aby w końcu zdobyć szczyt. Nie zawsze jest łatwo, bywa nawet ciężko. Niektórzy idący obok są już osłabieni, ale ciągle idą. Czemu? Dlaczego nie zostali w domach..? Trudno wytłumaczyć.. Trzeba po prostu to przeżyć..”
7
"Przygoda z nauką" w Centrum Nauki Kopernik
18 czerwca 2019 uczniowie z grup projektowych „Młody mechatronik” i „Cyfrowe laboratoriom chemiczne”, w ramach projektu „Przygoda z nauką”, odwiedzili Centrum Nauki Kopernik i Planetarium w Warszawie. Młodzież miała wiele okazji do samodzielnego przeprowadzania doświadczeń i obserwowania zjawisk przyrodniczych. Uczestniczyła też w pokazach : „Teatr robotyczny”, „Teatr wysokich napięć” i „Iluzje optyczne”. Młodzi naukowcy obejrzeli w planetarium film i pokaz „Astronauta”. Pomimo iż wycieczka trwała 17 godzin i była bardzo wyczerpująca, uczniowie wrócili zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.
Zapraszamy do galerii.
Krystyna Stańczyk
Alicja Folwarczny
Cyfrowe laboratorium chemiczne
„Cyfrowe laboratorium chemiczne” to zajęcia, które w ramach projektu „Przygoda za nauką” odbywały się dla uczniów klas VIII. Dzięki udziałowi w projekcie pozyskaliśmy nowy sprzęt: dygestorium i urządzenia do elektronicznego pomiaru temperatury, pH, przewodnictwa. Wszyscy uczestnicy zdobywali też praktyczne umiejętności laboratoryjne.
Archiwum Aktualności