Nauka języka niemieckiego nie przychodzi dzieciom z taką łatwością jak nauka języka angielskiego, którym jesteś bombardowani od najmłodszych lat przez radio, telewizję, internet. By przekonać uczniów klas VII, którzy właśnie rozpoczęli swoją przygodę z językiem niemieckim, że nie jest tak trudny, jak zakładają, znaczną część zajęć poświęcamy na projekty, quizy czy konkursy.
Pierwszy z projektów dotyczył sporządzenia planu lekcji w języku niemieckim. W ten sposób uczniowie zapamiętali trudną pisownię nazw przedmiotów szkolnych oraz dni tygodnia. Podczas prezentacji swoich prac, opowiadali po niemiecku, kiedy mają dany przedmiot, jak często.
Ponieważ młodzież lubi prace plastyczne, bardzo chętnie wzięła też udział w zaprojektowaniu kart okolicznościowych z okazji Bożego Narodzenia. To przedsięwzięcie miało na celu utrwalenie życzeń świątecznych w języku niemieckim.
Nasza współpraca rozwija się wspaniale. Na zajęciach uczniowie są bardzo aktywni, odważni i żądni wiedzy. Kilka osób zgłosiło chęć udziału w konkursie recytatorskim, który odbył się 15.01.2018 roku. Jakub Zięcina, który podszedł do wyzwania bardzo rzetelnie, uczęszczał na zajęcia dodatkowe z języka niemieckiego, by wraz z nauczycielem przetłumaczyć wiersz i poznać zasady wymowy trudniejszych słów. Nie tylko pamięciowo opanował wiersz, ale zwrócił też uwagę na wymowę i akcent niemieckich wyrazów. Podczas recytacji zaskoczył nas wszystkich przygotowanymi rekwizytami. Jego ciężka praca została nagrodzona i zajął w konkursie I miejsce. Za Nim kolejno uplasowały się Dziewczynki: Julita Maląg-Wolnicka i Nina Sterna. Serdecznie gratuluję raz jeszcze!!!
Zaangażowanie uczniów i ich niegasnący zapał w poznawaniu nowego języka obcego, dają mi nadzieję, że na koniec klasy VIII niektórzy z nich przystąpią do egzaminu państwowego z języka niemieckiego w Goethe Institut w Krakowie i opuszczą mury naszej szkoły z certyfikatami poświadczającymi znajomość języka niemieckiego na poziomie A1 lub A2. Trzymam kciuki!!!
Największą frajdę jednak w dalszym ciągu sprawia młodzieży korzystanie z telefonów komórkowych. Również na naszych zajęciach znalazły one zastosowanie podczas quizów w aplikacji Kahoot, dzięki której możemy utrwalać słownictwo, gramatykę i ortografię.
Wierzę, że nasza współpraca w II semestrze będzie jeszcze bardziej owocna, że natchną nas nowe pomysły, które pozwolą urozmaicić lekcje języka niemieckiego tak, by udało się pogodzić przyjemne – ZABAWĘ z pożytecznym – NAUKĄ.
Elżbieta Wiewiórska