Samorząd Uczniowski ogłasza konkurs na Bożonarodzeniową Bombkę. Praca musi być przestrzenna. Jury będzie oceniało oryginalność oraz wykonanie. Bombki należy dostarczyć do 19.12. 2018 do opiekunów - SU.
Zespół muzyczny METRUM FORTE
29 listopada 2018r. naszą szkołę odwiedził zespół muzyczny METRUM FORTE. Uczniowie mieli okazję świetnie się bawić. W czasie trwania zajęć umuzykalniających, goście cały czas angażowali naszych uczniów do wspólnej zabawy i aktywnego udziału. Kontakt z utworem muzycznym doskonali smak estetyczny, pomaga uczyć koncentracji oraz kształtuje wrażliwość młodych ludzi. Dlatego zajęcia muzyczne w naszej szkole staną się tradycją. Wszyscy świetnie się bawili, a na zakończenie artyści otrzymali gromkie brawa.
Warsztaty "A na grubie fajnie jest "
W dniu 30.11.2018. dzieci z grup 0 "a" i 0 "b" brały udział w warsztatach związanych tematycznie z pracą górników. Warsztaty te nosiły nazwę "A na grubie fajnie jest ". W czasie zajęć dzieci miały okazję zapoznać się z pracą górników ilustrowaną ciekawymi zdjęciami, dowiedziały się również do produkcji jakich przedmiotów codziennego użytku wykorzystywany jest węgiel. Dzieci wykonały również prace plastyczne posługując się węglem kreślarskim. Na zakonczenie warsztatów wysłuchały legendy pt. "Żabi pachoł" opowiadanej przez "Skarbnika".
XIX Maraton Pisania Listów
Zapraszamy do
Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Woli
(budynek przy ulicy Przemysłowej 7)
Listy piszemy w godz. 8.00 -21.00 w piątek 7 grudnia
Szanowni Państwo!
W dniach 29 listopada - 9 grudnia 2018 r, w całej Polsce, odbędzie się XIX Maraton Pisania Listów Amnesty International.
W czasie Maratonu przez 24 godziny pisane są ręcznie listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa zostały złamane. List może napisać każda osoba, która chce wyrazić swój indywidualny sprzeciw wobec łamania praw człowieka.
Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje nam się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Listy pisane ludzi na całym świecie są naprawdę skuteczne. Wiele osób biorących udział w Maratonie otrzymuje odpowiedź na swoje listy, a osoby, które dzięki tym listom zostały uwolnione przyznają, że dodawały im one otuchy i pocieszenia. Nasze listy solidarności okazują się często ostatnią nadzieją dla prześladowanych i więzionych. Dlatego co roku organizujemy Maraton Pisania Listów.
Nowy plac zabaw w Gminnym Przedszkolu Publicznym nr 1 im. Juliana Tuwima w Woli /ZSP w Woli/.
„Ach! Plac zabaw fajna sprawa, tu dopiero jest zabawa.
Jest tu karuzela, zjeżdżalnia, huśtawki i pociąg wspaniały
i zawsze jest nam strasznie żal gdy stamtąd wracamy.”
W piątek 23.11.2018 r. o godzinie 10.00 został oddany do użytku nowy plac zabaw. Na placu pojawiły się różnorodne urządzenia np. lokomotywa z wagonikami, huśtawka- bocianie gniazdo, bujak łódka, piaskownica, zestaw zabawowy w skład którego wchodzą : dwie wieże, trap z liną, ścianka wspinaczkowa, przejście linowe, rura zjazdowa, panel zegar i kółko i krzyżyk.
Cieszymy się bardzo i jesteśmy niezmiernie dumni, z faktu, że nowy plac powstał w naszym przedszkolu.
Wiemy, jak ważna jest zabawa na świeżym powietrzu, jak ważny jest dla dzieci codzienny ruch. Dla ich rozwoju możliwość korzystania z placu zabaw jest nie do przecenienia. Plac zabaw to nie tylko miejsce, gdzie dzieci się bawią. One się tu uczą. Plac zabaw przygotowywuje najmłodszych do życia w społeczeństwie, uczy współpracy i rywalizacji.
Bardzo chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania miejsca wspólnej zabawy.
Przedszkolaki Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Woli.
Relacja z zajęć wspinaczkowych.
W piątkowe popołudnie 23 listopada w ramach zajęć pozalekcyjnych grupa uczniów naszej szkoły wzięła aktywny udział w zajęciach na ściance wspinaczkowej organizowanych w ramach współpracy z UKST „DIABLAK”.
Wspinaczka to bardzo ciekawa, atrakcyjna i wyzwalająca adrenalinę dyscyplina sportu. Jednak uczniowie uprawiają ją raczej amatorsko, w celu poprawy własnej sprawności fizycznej i koordynacji.
Uczestnicy piątkowych zajęć doskonalili poznane wcześniej techniki wspinaczkowe. Nowi uczestnicy poznali podstawowe zasady asekuracji i wspinania oraz praktycznie je przećwiczyli, poprawiając i doskonaląc technikę. Amatorzy wspinaczki przede wszystkim dbali o bezpieczeństwo oraz o jak najlepsze wykorzystanie czasu, żeby jak najwięcej się nauczyć i technicznie poćwiczyć. W ciągu 3godzin zajęć każdy z uczestników pokonał kilkakrotnie drogi wspinaczkowe o zróżnicowanej trudności, dostosowanej do indywidualnych umiejętności.
Zajęcia odbywają się na ściance wspinaczkowej PRIMAROCA w Bielsku-Białej.
Opiekun: Marta Mroczka
Relacja z wycieczki w Beskid Śląski
Błatnia (917m n.p.m.) to góra w Beskidzie Śląskim o średniej wysokości, ale dobra na niedzielny spacer, szczególnie dla młodych turystów. Dlatego też ten szczyt stał się celem ostatniej wycieczki przygotowanej przez UKST „DIABLAK” z którą nasza szkoła współpracuje. Przy bardzo sprzyjającej pogodzie grupa pojechała do Jaworza, skąd przez Siodło pod Przykrą, po spokojnym i niemęczącym spacerze, zdobyła szczyt. Następnie ze szczytu, na krótki odpoczynek, uczniowie udali się do schroniska na Błatniej. Po przerwie turyści zeszli do Brennej. Długość trasy 10 km, suma przewyższeń 500m.
W czasie wycieczki uczestnicy zostali zapoznani z geografią ogólną obszaru wycieczki i sąsiadujących pasm górskich oraz historią terenu. Omówiono także ogólną geologię Beskidu Śląskiego. Uczestnikom przybliżono również historię terenu i miast znajdujących się na trasie przejazdu a także wybranych zabytków, omówiono również podstawy topografii obszaru wycieczki oraz informacje ogólne dotyczące lasów i drzewostanu.
Nasza szkoła współpracuje z Uczniowskim Klubem Sportowo – Turystycznym „DIABLAK” w Pszczynie z Urzędem Miejskim w Pszczynie, Starostwem Powiatowym w Pszczynie oraz z Powiatowym Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie.
Zapraszam do galerii.
Spotkanie z ciekawymi ludźmi
Dnia 29.10.2018r. do naszej szkoły zawitał Pan Sławomir Łyczko z fundacji "Mysikrólik". Przybliżył nam codzienne zmaganie się o przetrwanie jeży, lisów, nietoperzy, czy innych dzikich zwierzaków. Pan Sławomir razem ze swoją żoną codziennie walczą o przetrwanie wielu gatunków zwierząt, karmią, leczą. Żadne zwierzę, które do nich trafia nie zostaje zostawione bez pomocy. W naszym zabieganym świecie są jeszcze osoby, które poświęcają swój czas, własne nakłady finansowe, aby nieść pomoc dzikim zwierzętom. Serdecznie dziękujemy za uświadomienie naszych uczniów, jak ważne jest pomaganie wszystkim istotom.
Zajęcia biblioteczne
W dniu 16.11.2018. grupa 0 a brała udział w organizowanych co miesiąc zajęciach bibliotecznych poświęconych polskim legendom. Dzieci wysłuchały "Legendy o Warsie i Sawie". Następnie uczestniczyły w ciekawych zajęciach mających na celu utrwalenie przeczytanego tekstu. Na zakończenie dzieci wykonały pracę plastyczną przedstawiającą syrenkę.
100- lecie niepodległości
Obchody 100- lecia niepodległości w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Woli rozpoczęły się w naszej szkole już 5 listopada. Cała społeczność szkolna zaangażowała się wiele konkursów, wystaw i prelekcji w ramach Tygodnia Niepodległej. 8 listopada uczniowie klas młodszych wzięli udział w niezwykłej lekcji historii poświęconej wydarzeniom z 1918 roku, natomiast starsi uczniowie w czasie warsztatów poznali ciekawe losy „fasoli niepodległości”.
Zwieńczeniem obchodów 100- lecia Niepodległości Polski– był się uroczysty apel pod pomnikiem poświęconym Powstańcom Śląskim, który odbył się 9 listopada 2018 roku. Na uroczystości obecni byli Wójt Gminy Bogdan Taranowski, Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Lubański, Radni Gminy Miedźna, Dyrektorzy Szkół, Nauczyciele oraz poczty sztandarowe szkół. Złożono ku pamięci wieńce i zapalono symboliczne znicze.
O godzinie 11:11 cała społeczność Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Woli zebrała się przed budynkiem przy poczcie sztandarowym Szkoły aby odśpiewać Hymn Polski. Tym samym wzięliśmy udział w akcji „Rekord dla Niepodległej” ogłoszonej wspólnie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej.
Celem „Rekordu dla Niepodległej” było wspólne zaśpiewanie 4-zwrotkowego hymnu narodowego przez uczniów i nauczycieli przedszkoli, szkół w kraju i za granicą w piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11.
Podczas uroczystości został uroczyście otwarty również zegar słoneczny, który powstał przy udziale uczniów oddziałów gimnazjalnych Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli pod kierunkiem nauczyciela fizyki Krystyny Stańczyk w ramach projektu unijnego "Doświadczam - Edukuję" w 20. rocznicę wybudowania szkoły i w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zegar słoneczny w Woli jest zegarem horyzontalnym, zaprojektowanym dla współrzędnych geograficznych miejsca instalacji 50°00’54"N, 19°06’03"E. Wykonany został w granicie metodą piaskowania. Zegar wyróżnia się wśród tradycyjnych czasomierzy słonecznych wysoką precyzją działania o każdej porze roku. Uwzględnia bowiem nie tylko poprawkę długości geograficznej swojego położenia, ale nawet subtelne zmiany prędkości orbitalnej Ziemi, krążącej wokół Słońca po orbicie eliptycznej. Zegar został obliczony i wyskalowany do pomiaru czasu urzędowego (cywilnego), zarówno w letniej jak i zimowej porze roku (odpowiednio duże i małe cyfry).
Gnomon (wskazówka zegara) pochylony jest względem poziomu pod kątem szerokości geograficznej Woli, czyli 50 stopni, 0 minut i 54 sekundy kątowe. Gnomon jest jednocześnie równoległy do osi obrotu kuli ziemskiej, a więc wskazuje na niebie punkt, wokół którego pozornie obraca się całe niebo, wraz ze Słońcem. Punkt ten znajduje się na niebie w pobliżu Gwiazdy Polarnej.
Klasyczne zegary słoneczne cyklicznie spóźniają się lub spieszą w stosunku do czasu jakiego używamy w życiu codziennym. Dlatego konieczne jest ich "regulowanie" za pomocą wykresu z poprawkami minutowymi. Słońce bowiem w różnych porach roku nie tylko zmienia swoją wysokość nad horyzontem, ale także zbacza w lewo lub prawo od średniej swojej pozycji, która jest podstawą współczesnego pomiaru czasu. Gdyby nie było wykresu poprawek, zegar słoneczny wskazywałby dokładnie czas tylko 4 razy w roku. Są to dni, dla których linia falista przecina się z osi "zero" na wykresie.
Kompas kierunków świata znajduje się w centralnym położeniu na tarczy. Nazywany bywa "różą wiatrów", ponieważ służy do określania kierunków wiatrów w meteorologii. Tutaj wykorzystany jest do wskazywania 16 kierunków świata. 4 kierunki główne, zwane kardynalnymi są oznaczone literami N (ang. North, północ), E (ang. East, wschód), W (ang. West, zachód).S (ang. South, południe)
Zajęcia z fizyki w ramach projektu realizowane były przez dwa lata pod nazwą: "Pomiary wielkości fizycznych". Wzięło w nim udział 36 uczniów oddziałów gimnazjalnych. Zwieńczeniem projektu było wybudowanie zegara słonecznego. Zegar został ustawiony przed wejściem głównym do budynku Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Woli.
Przed budową zegara uczniowie wzięli udział w profesjonalnych warsztatach konstruowania zegarów słonecznych w Muzeum Zegarów w Jędrzejowie. Dzięki temu uczniowie wykonali projekt tarczy zegara najpierw w formacie A4, a następnie w wymiarach rzeczywistych. Bezpośrednio w budowę zegara byli zaangażowani uczestnicy projektu obecnego roku szkolnego: Natalia Kwarciak, Szymon Buczek, Wojciech Nicieja, Kacper Rąba, Karolina Kaliszuk, Patrycja Rajwa, Wiktoria Kaim, Dominika Poliwoda, Weronika Gontarz, Kamil Sikora - Jarczok i Jakub Pękała. Podstawę zegara wybudowali uczniowie szkoły podstawowej (oraz z opiekunem): Natalia Krasoń, Julita Maląg - Wolnicka, Kacper Piłatyk , Mateusz Dziopa, Igor Rożnawski i Wojciech Wojewodzic.
Bardzo dużej pomocy przy budowie zegara udzielił pan Marek Szymocha, specjalista w zakresie zegarów słonecznych w Polsce oraz kamieniarz - pan Marian Stompor i pan Piotr Luranc.
100. rocznica Odzyskania Niepodległości
W piątek 9 listopada świętowaliśmy w naszej szkole 100. rocznice Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tego dnia uczniowie przypięli biało-czerwone wstążki, przygotowano także gazetki okolicznościowe.
Najstarsze klasy wzięły udział w gminnych obchodach tego święta. Pod krzyżem upamiętniającym dwa ważne dla Polski i Śląska wydarzenia: odzyskanie niepodległości oraz powstania śląskie złożono kwiaty i zapalono znicze. W uroczystości wzięli udział wójt gminy Miedźna – Pan Bogdan Taranowski oraz przedstawiciele samorządu lokalnego.
Chcąc w wyjątkowy sposób uczcić ten szczególny dla każdego Polaka dzień, o godz. 11.11 wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły odśpiewali hymn narodowy. Następnie uruchomiony został zegar słoneczny, który zbudowali uczniowie realizujący projekt „Doświadczam – Edukuję” pod opieką Pani Krystyny Stańczyk.
Konkurs recytatorski z okazji ''100 - lecia Niepodległości''
Dnia 7 listopada 2018r. z okazji ''100 - lecia Niepodległości'' odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski. W konkursie brało udział 48 uczniów klas I - III, którzy wcześniej przeszli eliminacje w swoich klasach. Każdą klasę reprezentowała dwuosobowa drużyna. Uczniowie przygotowali wybrany przez siebie wiersz o tematyce patriotycznej, który zaprezentowali przed jury. Komisja oceniała: opanowanie pamięciowe utworu, wyrazistą wymowę oraz modulację głosu. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni w dniu 8 listopada na uroczystej, żywej lekcji historii z okazji ''Święta Niepodległości''. Otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe, które ufundowała Rada Rodziców.
Euronuty
Konkurs Euronuty odbędzie się 5.XII w Czechowicach-Dziedzicach. Chętnych do wykonania utworu w języku angielskim proszę o zgłoszenie się do nauzyciela języka angielskiego. Zapisy do 13.XI w przypadku większej ilości chętnych odbędą się eliminacje.
Dzieci naszej szkoły pod opieką nauczycieli świetlicy kolejny raz wzięły udział w organizowanej przez Hospicjum Św. Ojca Pio w Pszczynie akcji "ZNAKI NADZIEI". Akcja ma na celu pokazanie, że istnieją ludzie, którzy mają otwarte serca i są gotowi do wspierania działań, które dają nadzieję szczególnie jej potrzebujących − nieuleczalnie chorym, osamotnionym, niesamodzielnym, czyli tym wszystkim, do których przychodzą lekarze, pielęgniarki, opiekunki i wolontariusze hospicjum.
Chcemy by wiosną i przed naszą szkołą zakwitły żonkile i by było ich wokół nas coraz więcej, tak by ziemia pszczyńska stała się znakiem nadziei.
Renata Krawczyk
Ogólnopolski Tydzień Kariery
W ramach OTK pod hasłem " Bądż architektem swojego szczęśćia" w naszej szkole odbyły się lekcje:
j angielskiego w klasie 6 a "What's your job? A doctor",
j. niemieckiego w klasie 7a i 7b "Was bist du von Beruf?",
j angielskiego w klasie 4c "What's your job? A doctor".
Uczniowie klas VI VII VIII i III gimnazjalnej brali udziła w lekcjach: "Z książki na wielki ekran " w Centrum Edukacji Filmowej .
Uczniowie klas VIII i III G startowali w quzie „Co to za zawód” .
Relacja z zajęć na ściance wspinaczkowej.
26 października 2018r grupka uczniów naszej szkoły wzięło aktywny udział w zajęciach na ściance wspinaczkowej PRIMAROCA w Bielsku Białej.
Wspinaczka to bardzo ciekawa, atrakcyjna i wyzwalająca adrenalinę dyscyplina sportu. Jednak uczniowie naszej szkoły uprawiają ją raczej amatorsko, w celu poprawy własnej sprawności fizycznej i koordynacji.
Uczestnicy piątkowych zajęć doskonalili poznane wcześniej techniki wspinaczkowe. Nowi uczestnicy poznali podstawowe zasady asekuracji i wspinania oraz praktycznie je przećwiczyli, poprawiając i doskonaląc technikę. Amatorzy wspinaczki przede wszystkim dbali o bezpieczeństwo oraz o jak najlepsze wykorzystanie czasu, żeby jak najwięcej się nauczyć i technicznie poćwiczyć. W ciągu 3,5 godziny zajęć każdy z uczestników pokonał kilkakrotnie drogi wspinaczkowe o zróżnicowanej trudności, dostosowanej do indywidualnych umiejętności.
Nasza szkoła współpracuje z Uczniowskim Klubem Sportowo – Turystycznym „DIABLAK” w Pszczynie z Urzędem Miejskim w Pszczynie, Starostwem Powiatowym w Pszczynie oraz z Powiatowym Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie.
Wyjazd do Wodnej Akademii
W poniedziałek 22 października klasa Ia i IIb wyruszyła na wycieczkę do Wodnej Akademii w Tychach. Motywem przewodnim był szeroko rozumiany żywioł wody oraz 34 multimedialne stanowiska pozwalające obcować z nauką i wiedzą na wiele różnych sposobów. Uczniowie rozpoczęli zwiedzanie od podstrefy Tajemnic Głębin, gdzie poznawali historię życia na Ziemi, a także pradawne organizmy i ich ewolucję. W tej strefie znajdował się Batyskaf, w którym obserwowali morskie głębiny przez peryskop. Zostali wprowadzeni w świat wodnych zależności, mechanizmów rządzących wodną częścią ekosystemu-hydrosferą. Sprawdzali jak zachowują się różne ciecze wlane do wody lub jak wygląda obieg wody w przyrodzie. Każda podstrefa kończyła się stanowiskiem quizowym, na którym uczniowie weryfikowali swoją wiedzę. Była też okazja zrobienia pamiątkowego zdjęcia w wodnej fotobudce i wysłania go na swój adres mailowy. Po zapoznaniu się z atrakcjami, dzieci usiadły na wygodnych pufach i kanapach. W towarzystwie krabów i rozgwiazd, oglądały film pokazujący wodne życie rafy koralowej, wyświetlany na podwieszanym pod sufitem ekranie. W drodze powrotnej wszyscy dzielili się wrażeniami, a czas wspólnie spędzony w Wodnej Akademii był świetną zabawą dla wszystkich uczestników.
Archiwum Aktualności